  • X9268TS24-2.7
X9268TS24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9268TS24-2.7
HK JDW NO:
391-X9268TS24-2.7
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9268TS24-2.7 Overview
The package contains SOIC files.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.The number of positions is 256.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.24 pins can be seen in The digi devices.Limiting the flow with 100kOhm is possible.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYA family of pentometer is Digital Potentiometers.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.
X9268TS24-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9268TS24-2.7 Applications
  • Low power system
  • PC
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Refrigerator
  • Joysticks
  • Programmable voltage regulator
  • DC/DC conversion circuit
  • Modern office equipment
  • Used as variable resistor
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9268TS24-2.7
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm