  • X9268TS24I
X9268TS24I
advertisement
Manufacturer No:
X9268TS24I
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9268TS24I
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9268TS24I Overview
256 positions make up the pentometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.In the digi devices, 24 pins can be seen.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.digipots like this can operate under resistance tolerances of 20%.Temperatures below 85°C are recommended for operating conditions.In this case, there are no terminals.This digital potentiometer is designed to operate at a minimum temperature of -40°C.
X9268TS24I Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9268TS24I Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9268TS24I Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Automated caliberation
  • DAC
  • LEDs
  • Testing equipment
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Used as variable resistor
  • Adjust VCOM settings
  • Bias adjustment circuits
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
X9268TS24I
    Select All
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C