  • X9269TS24T1
X9269TS24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9269TS24T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9269TS24T1
Package:
Datasheet:
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9269TS24T1 Overview
Positions are 256.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows the 24 pins.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThere is a tolerance of 20% for the maximum resistance for this digipot.Operating temperatures should remain below 70°C.The electronic potentiometer contains 24 terminals.
X9269TS24T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9269TS24T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9269TS24T1 Digital Potentiometers applications.
  • Cell phone
  • Audio level control
  • LEDs
  • Programmable low pass filter
  • Matching Linear Impedance
  • Used as variable resistor
  • Healthcare Products
  • Joysticks
  • Analogue circuit
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9269TS24T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm