  • X9269US24
X9269US24
advertisement
Manufacturer No:
X9269US24
HK JDW NO:
391-X9269US24
Package:
SOIC
Datasheet:
X9269US24
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9269US24 Overview
A package containing it contains SOIC.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.A 256 position is contained in pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.24 pins can be seen in The digi devices.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYWith a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.
X9269US24 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9269US24 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Cell phone
  • Optic fiber network
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control
  • Wheatstone bridges
  • Speakers
  • Medical equipment
  • Communication device
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9269US24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9269US24.
    Select All
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    400kHz