  • X9269US24I
X9269US24I
advertisement
Manufacturer No:
X9269US24I
HK JDW NO:
391-X9269US24I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9269US24I
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9269US24I Overview
A package containing SOIC files contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.The terminations are 24.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.The digi devices shows the 24 pins.You can limit the flow by using 50kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.At 3/5V, it delivers voltage.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X9269US24I Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9269US24I Applications
  • Household appliances
  • Refrigerator
  • Industrial control
  • Medical equipment
  • Calibration instrumentation
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Stereo
  • Noise-free volume controller
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
X9269US24I
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm