  • X9269US24T1
X9269US24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9269US24T1
HK JDW NO:
391-X9269US24T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9269US24T1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9269US24T1 Overview
It is contained in SOIC pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 24.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.In the digi devices, there are 24 pins.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Mounted by Surface Mount.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYThe frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.
X9269US24T1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9269US24T1 Applications
  • Automatic gain control
  • Adjust VCOM settings
  • Programmable power supplies
  • Bias adjustment circuits
  • Adjustable gain amplifiers
  • Power supply
  • Stereo
  • Used as voltage divider
  • Power calibration
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
X9269US24T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    400kHz
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm