  • X9269UV24I-2.7
X9269UV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9269UV24I-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9269UV24I-2.7
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9269UV24I-2.7 Overview
The number of positions is 256.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices shows pins 24.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.It is capable of delivering voltage at 3/5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.digipots with a maximum resistance tolerance of 20% may be used.It is recommended that the operating temperature stay below 85°C degrees Celsius.In this case, there are no terminals.This digital potentiometer requires a minimum temperature of -40°C to operate.
X9269UV24I-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9269UV24I-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9269UV24I-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • Healthcare Products
  • Audio Volume control
  • Automotive electronics
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automatic detection of equipment
  • Household appliances
  • Refrigerator
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9269UV24I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C