  • X9269UV24T1
X9269UV24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9269UV24T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9269UV24T1
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9269UV24T1 Overview
There are 256 positions in pentometer.2 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows pins 24.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.Voltage can be delivered at 5V.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family pentometer are used.It is permissible for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.It is recommended that the operating temperature be kept below 70°C.It has 24 terminals.
X9269UV24T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9269UV24T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9269UV24T1 Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjust VCOM settings
  • Modern office equipment
  • Programmable low pass filter
  • Programmable I to V converter
  • Automated caliberation
  • Medical equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable computer
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9269UV24T1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm