  • X9315TS-2.7T1
X9315TS-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315TS-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9315TS-2.7T1
Description:
2.7V 8 Pin Digital Potentiometers32 Positions
Purchasing and Inquiry
X9315TS-2.7T1 Overview
Positions are 32.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices has 8 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.There is a tolerance of 20% for the maximum resistance for this digipot.The operating temperature should be kept below 70°C.It has 8 terminals.
X9315TS-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9315TS-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9315TS-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Adjustable current control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Industrial control
  • Motor control
  • Healthcare Products
  • Programmable voltage regulator
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power meter
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9315TS-2.7T1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    INCREMENT/DECREMENT
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm