  • X9315TSIZ-2.7T1
X9315TSIZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315TSIZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9315TSIZ-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9315TSIZ-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9315TSIZ-2.7T1 Overview
It is contained in SOIC pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Positions 32 make up this pentometer.The terminations are set at 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.It is possible to limit the flow with 100kOhm.Mounted by Surface Mount.potentiameter with 8 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.The unit can be powered by a voltage as low as 2.7V.The supply current needs to be operated in the range of 50μA.
X9315TSIZ-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9315TSIZ-2.7T1 Applications
  • DAC
  • Automotive electronics
  • Healthcare Products
  • Speakers
  • Audio Volume control
  • Medical equipment
  • Used as voltage divider
  • Industrial control circuits
  • Low power system
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
X9315TSIZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm