  • X9315US-2.7T1
X9315US-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315US-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315US-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9315US-2.7T1
Description:
X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315US-2.7T1 Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 32 taps.Surface Mount is the recommended mount direction.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of 0°C~70°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.Family X9315 includes pentometer.
X9315US-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9315US-2.7T1 Applications
  • Household appliances
  • Used as variable resistor
  • Refrigerator
  • Brightness of monitors
  • DC/DC conversion circuit
  • Automatic detection of equipment
  • Industrial control
  • Voltage control
  • Analogue circuit
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9315US-2.7T1
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C