  • X9315USI-2.7
X9315USI-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9315USI-2.7
HK JDW NO:
391-X9315USI-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin Digital PotentiometersSerial32 Positions
Purchasing and Inquiry
X9315USI-2.7 Overview
There is a SOIC package containing it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.A 32 tap protects this pentometer from overcurrents.32 positions make up the pentometer.A termination of 8 is intended.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.In the digi devices, 8 pins can be seen.You can limit the flow by using 50kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.At 3/5V, it can deliver voltage.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
X9315USI-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9315USI-2.7 Applications
  • Noise-free volume controller
  • Matching Linear Impedance
  • Calibration instrumentation
  • Programmable power supplies
  • DC/DC conversion circuit
  • Automatic gain control
  • Programmable voltage regulator
  • Used as programmable gain amplifier
  • Testing equipment
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9315USI-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm