  • X9317TM8Z-2.7
X9317TM8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317TM8Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9317TM8Z-2.7
Package:
MSOP
Datasheet:
X9317TM8Z-2.7
Description:
8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317TM8Z-2.7 Overview
A package containing MSOP files contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.100 positions make up the pentometer.The terminations are set at 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.In order to function, the supply voltage must be at least 0.If the supply current is operated in the range of 50μA or higher, it will provide its performance.
X9317TM8Z-2.7 Features
Available in MSOP package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317TM8Z-2.7 Applications
  • Motor control
  • Optic fiber network
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Healthcare Products
  • Audio level control
  • Speakers
  • Automotive electronics
  • Brightness of monitors
  • Programmable low pass filter
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9317TM8Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm