  • X9317TS8I-2.7T1
X9317TS8I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317TS8I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9317TS8I-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9317TS8I-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9317TS8I-2.7T1 Overview
There is a SOIC package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.100 taps protect this pentometer against overcurrent.Pentometer consists of 100 positions.The terminations are 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.The digi devices show 8 pins.Flow can be restricted using 100kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThis electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
X9317TS8I-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9317TS8I-2.7T1 Applications
  • Analogue circuit
  • Communication device
  • Used as variable resistor
  • Automotive electronics
  • LEDs
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control circuits
  • Healthcare Products
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
X9317TS8I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    4.89mm
  • Width
    3.9mm