  • X9317TS8I-2.7T1
X9317TS8I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317TS8I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9317TS8I-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9317TS8I-2.7T1
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317TS8I-2.7T1 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.The flow can be limited by 100kOhm.The X9317 family contains pentometer.
X9317TS8I-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317TS8I-2.7T1 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Contrast control of monitors
  • Speakers
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Cell phone
  • Programmable power supplies
  • Power meter
  • Low power system
  • Programmable computer
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9317TS8I-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C