  • X9317ZV8Z-2.7
X9317ZV8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317ZV8Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9317ZV8Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9317ZV8Z-2.7
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317ZV8Z-2.7 Overview
The file is contained in TSSOP packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.The number of positions is 100.8 terminations are designed in digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 1000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.On the digi devices, you can see the 8 pins.In this case, the flow can be limited by 1kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Stability is ensured by the maximum 70°C.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.In this case, a supply voltage of 2.7V will be sufficient to power it.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 50μA range.
X9317ZV8Z-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317ZV8Z-2.7 Applications
  • Healthcare Products
  • Cell phone
  • Sensor auto referencing circuits
  • Programmable low pass filter
  • Stereo
  • Joysticks
  • DC/DC conversion circuit
  • Automatic detection of equipment
  • Audio Volume control
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9317ZV8Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm