  • X9401WS24IZ-2.7
X9401WS24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9401WS24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9401WS24IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersSPI64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9401WS24IZ-2.7 Overview
The package contains SOIC files.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.Pentometer consists of 64 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.As a reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The mount is Surface Mount.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Stability is ensured by the maximum 85°C.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.This electronic potentiometer needs to operate at 700μA supply current in order to deliver its performance.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 2MHz.
X9401WS24IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9401WS24IZ-2.7 Applications
  • Household appliances
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Modern office equipment
  • Voltage control
  • Automotive electronics
  • Low power system
  • Noise-free volume controller
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9401WS24IZ-2.7
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    2MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    700μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm