  • X9401WS24Z-2.7
X9401WS24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9401WS24Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9401WS24Z-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9401WS24Z-2.7
Description:
24 Terminations5V X9401 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9401WS24Z-2.7 Overview
Package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.There are 64 positions in pentometer.A termination of 24 is intended.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.A member of the family X9401 pentometer belongs to.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.There are two additional features of this digital potentiometer: ALSO HAS INCREMENT/DECREMENT CONTROL INTERFACE3mA was the maximum supply current.
X9401WS24Z-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9401WS24Z-2.7 Applications
  • Wheatstone bridges
  • Programmable I to V converter
  • Programmable power supplies
  • Voltage resistance conversion
  • Bias adjustment circuits
  • Matching Linear Impedance
  • Motor control
  • Modern office equipment
  • Contrast control of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9401WS24Z-2.7
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCREMENT/DECREMENT CONTROL INTERFACE
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    3mA
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm