  • X9401YS24I-2.7
X9401YS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9401YS24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9401YS24I-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9401YS24I-2.7
Description:
X9401 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9401YS24I-2.7 Overview
It is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tube package provides access to it.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.The way to mount is Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Pentometer belongs to the family X9401.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9401YS24I-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9401YS24I-2.7 Applications
  • Refrigerator
  • Calibration instrumentation
  • Programmable computer
  • Automatic gain control
  • Programmable low pass filter
  • Matching Linear Impedance
  • DAC
  • Adjustable current control
  • Stereo
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
X9401YS24I-2.7
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C