  • X9408WS24
X9408WS24
advertisement
Manufacturer No:
X9408WS24
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9408WS24
Package:
Datasheet:
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9408WS24 Overview
There are 64 positions in pentometer.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.In the digi devices, there are 24 pins.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is able to deliver voltage at 5V.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.The digipot can operate with a maximum tolerance of 20%.The operating temperature should be kept below 70°C.It has 24 terminals.
X9408WS24 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9408WS24 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9408WS24 Digital Potentiometers applications.
  • Modern office equipment
  • Refrigerator
  • Programmable computer
  • Motor control
  • Joysticks
  • Sensor auto referencing circuits
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
  • Gas detection circuit
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9408WS24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9408WS24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm