  • X9408WS24I
X9408WS24I
advertisement
Manufacturer No:
X9408WS24I
HK JDW NO:
391-X9408WS24I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9408WS24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9408WS24I Overview
SOIC packages contain it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The number of positions is 64.24 terminations are designed in digital potentiometer.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.In the digi devices, there are 24 pins.It is possible to limit the flow with 10kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.5V is the voltage it can deliver.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYThe frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.
X9408WS24I Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9408WS24I Applications
  • Adjustable gain amplifiers
  • Motor control
  • Adjustable current control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Gas detection circuit
  • Contrast control of monitors
  • Automatic gain control
  • Calibration instrumentation
  • Audio level control
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9408WS24I
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm