  • X9408WS24IT1
X9408WS24IT1
advertisement
Manufacturer No:
X9408WS24IT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9408WS24IT1
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9408WS24IT1 Overview
A 64 position is contained in pentometer.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows the 24 pins.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, it delivers voltage.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYThis electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.This digipot can operate under the 20% maximum resistance tolerance.Maintaining an operating temperature below 85°C is recommended.It has 24 terminals.There is a minimum operating temperature of -40°C required for this digital potentiometer.
X9408WS24IT1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9408WS24IT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9408WS24IT1 Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • LEDs
  • Used as variable resistor
  • Low power system
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as voltage divider
  • Refrigerator
  • Adjustable gain amplifiers
  • Communication device
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9408WS24IT1
    Select All
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm