  • X9408WS24T1
X9408WS24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9408WS24T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9408WS24T1
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9408WS24T1 Overview
There are 64 positions in pentometer.The following programmable potentiometer includes 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.In the digi devices, there are 24 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYIn this case, an operating tolerance of 20% is acceptable for the digipot.Temperatures below 70°C are recommended for operating conditions.24 terminals make up the electronic potentiometer.
X9408WS24T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9408WS24T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9408WS24T1 Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Adjustable gain amplifiers
  • Power supply
  • Communication device
  • Joysticks
  • Power calibration
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Brightness of monitors
  • Wheatstone bridges
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9408WS24T1
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm