  • X9409WS24IT1
X9409WS24IT1
advertisement
Manufacturer No:
X9409WS24IT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9409WS24IT1
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9409WS24IT1 Overview
64 positions make up the pentometer.The following programmable potentiometer includes 4 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.The digi devices displays 24 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYIn this case, an operating tolerance of 20% is acceptable for the digipot.Operating temperatures should remain below 85°C.The circuit consists of 24 terminals.It is designed to work at a minimum temperature of -40°C.
X9409WS24IT1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9409WS24IT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9409WS24IT1 Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Wheatstone bridges
  • Adjust VCOM settings
  • Brightness of monitors
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Refrigerator
  • Speakers
  • Programmable voltage regulator
  • Industrial control circuits
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
X9409WS24IT1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm