  • X9409WV24-2.7T1
X9409WV24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9409WV24-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9409WV24-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
3V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9409WV24-2.7T1 Overview
There are 64 positions in pentometer.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.The digi devices has 24 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYIt is allowable for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.A temperature below 70°C is recommended for operation.There are 24 terminals on it.
X9409WV24-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9409WV24-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9409WV24-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio Volume control
  • Gas detection circuit
  • Used as variable resistor
  • Voltage resistance conversion
  • Power meter
  • Sensor trimming instrumentation
  • Stereo
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
X9409WV24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm