  • X9409WV24-2.7T1
X9409WV24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9409WV24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9409WV24-2.7T1
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9409WV24-2.7T1
Description:
X9409 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9409WV24-2.7T1 Overview
It is contained in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.This object belongs to the X9409 family.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9409WV24-2.7T1 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9409WV24-2.7T1 Applications
  • Voltage control
  • Programmable I to V converter
  • Industrial control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjusting the LCD Display
  • Motor control
  • Modern office equipment
  • Programmable voltage regulator
  • PC
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9409WV24-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9409
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±30ppm/°C