  • X9409YS24IZ-2.7
X9409YS24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9409YS24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9409YS24IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9409YS24IZ-2.7 Overview
The package contains SOIC files.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.A 64 position is contained in pentometer.The terminations are 24.You will find here 4 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 2500Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices displays 24 pins.You can limit the flow by using 2.5kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There are 24 pins on this potentiameter.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.2.7V is the minimum supply voltage it can operate at.The supply current needs to be operated in the range of 100μA.The frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9409YS24IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9409YS24IZ-2.7 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Refrigerator
  • Cell phone
  • Programmable low pass filter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Wheatstone bridges
  • Programmable power supplies
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9409YS24IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm