  • X9410WV24-2.7
X9410WV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9410WV24-2.7
HK JDW NO:
391-X9410WV24-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9410WV24-2.7 Overview
This file is contained in a package of TSSOP.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 64 positions.24 terminations are designed in digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.For its performance, it uses 3V.The digi devices displays 24 pins.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be achieved with 2MHz frequency.
X9410WV24-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9410WV24-2.7 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Used as voltage divider
  • Matching Linear Impedance
  • Industrial control circuits
  • Contrast control of monitors
  • LEDs
  • Power calibration
  • Used as variable resistor
  • Programmable computer
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9410WV24-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm