  • X9410YS24-2.7
X9410YS24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9410YS24-2.7
HK JDW NO:
391-X9410YS24-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9410YS24-2.7 Overview
SOIC packages contain it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Bulk package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.Positions 64 make up this pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 2 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 2500Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, 24 pins can be seen.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.The mount is Surface Mount.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.There is a voltage delivery capability of 3/5V.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.
X9410YS24-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9410YS24-2.7 Applications
  • Analogue circuit
  • Adjustable gain amplifiers
  • Healthcare Products
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio level control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Sensor trimming instrumentation
  • Sensor auto referencing circuits
  • Communication device
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9410YS24-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm