  • X9418WV24-2.7
X9418WV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418WV24-2.7
HK JDW NO:
391-X9418WV24-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9418WV24-2.7 Overview
This file is contained in a package of TSSOP.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Bulk package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.Pentometer consists of 64 positions.24 terminations are designed in digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.A 24 pin can be seen in the digi devices.A flow rate limit of 10kOhm is possible.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.There is a voltage delivery capability of 3/5V.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYIt is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 400kHz.
X9418WV24-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9418WV24-2.7 Applications
  • Audio Volume control
  • LEDs
  • Power calibration
  • Adjusting the LCD Display
  • Communication device
  • Optic fiber network
  • Analogue circuit
  • Contrast control of monitors
  • Joysticks
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9418WV24-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm