  • X9418WV24I-2.7
X9418WV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418WV24I-2.7
HK JDW NO:
391-X9418WV24I-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9418WV24I-2.7 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions 64 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.The following programmable potentiometer includes 2 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It operates on 3V and is powered by it.The digi devices show 24 pins.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it delivers voltage.85°C ensures stable operation.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family pentometer are used.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.
X9418WV24I-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9418WV24I-2.7 Applications
  • Programmable I to V converter
  • Brightness of monitors
  • Adjustable gain amplifiers
  • LEDs
  • Medical equipment
  • PC
  • Used as voltage divider
  • Noise-free volume controller
  • Audio level control
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9418WV24I-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm