  • X9418YV24-2.7
X9418YV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418YV24-2.7
HK JDW NO:
668-X9418YV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9418YV24-2.7
Description:
X9418 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9418YV24-2.7 Overview
It is contained in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The mounting direction should be Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.There is a possibility of limiting the flow by 2.5kOhm.The X9418 family contains pentometer.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9418YV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9418YV24-2.7 Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Communication device
  • Used as variable resistor
  • Power meter
  • Voltage control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Stereo
  • Automatic detection of equipment
  • Calibration instrumentation
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9418YV24-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9418
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C