  • X9420WS16
X9420WS16
advertisement
Manufacturer No:
X9420WS16
HK JDW NO:
391-X9420WS16
Package:
SOIC
Datasheet:
X9420WS16
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9420WS16 Overview
It is contained in SOIC pacakge.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.64 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.On the digi devices, you can see the 16 pins.Flow can be restricted using 10kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There is a voltage delivery capability of 5V.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.The system requires a minimum operating temperature of 0°C to maintain reliability.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYThe frequency of 2MHz allows it to maintain high accuracy.
X9420WS16 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9420WS16 Applications
  • Household appliances
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Testing equipment
  • Optic fiber network
  • Motor control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Cell phone
  • Audio Volume control
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
X9420WS16
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9420WS16.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm