  • X9421YS16-2.7
X9421YS16-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421YS16-2.7
HK JDW NO:
391-X9421YS16-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V 16 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421YS16-2.7 Overview
Package SOIC contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Bulk package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions are 64.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm as shown.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices has 16 pins.A flow rate limit of 2.5kOhm is possible.Mounted by Surface Mount.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.At 3/5V, it can deliver voltage.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family pentometer are used.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 2MHz.
X9421YS16-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9421YS16-2.7 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable I to V converter
  • Household appliances
  • Communication device
  • Optic fiber network
  • Adjustable gain amplifiers
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9421YS16-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    16
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm