  • X9429WS16I-2.7T1
X9429WS16I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16I-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9429WS16I-2.7T1
Description:
2.7V 16 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429WS16I-2.7T1 Overview
There are 64 positions in pentometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.The digi devices show 16 pins.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it delivers voltage.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThis electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.There is a tolerance of 20% for the maximum resistance for this digipot.Operating temperatures should remain below 85°C.There are 16 terminals on it.A minimum temperature of -40°C is required to operate the digital potentiometer.
X9429WS16I-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9429WS16I-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9429WS16I-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Automatic gain control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Speakers
  • Joysticks
  • Cell phone
  • Modern office equipment
  • Refrigerator
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16I-2.7T1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    16
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm