  • X9429WS16IT1
X9429WS16IT1
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16IT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9429WS16IT1
Package:
Datasheet:
Description:
5V 16 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429WS16IT1 Overview
A 64 position is contained in pentometer.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.16 pins can be seen in The digi devices.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.It is capable of delivering voltage at 5V.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.Under the maximum resistance tolerance of 20%, this digipot can operate.The operating temperature should be kept below 85°C.In this case, there are no terminals.This digital potentiometer requires a minimum temperature of -40°C to operate.
X9429WS16IT1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9429WS16IT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9429WS16IT1 Digital Potentiometers applications.
  • Communication device
  • Calibration instrumentation
  • Motor control
  • Bias adjustment circuits
  • Analogue circuit
  • Automatic gain control
  • Automatic detection of equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Testing equipment
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16IT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    16
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm