  • X9429YV14-2.7
X9429YV14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9429YV14-2.7
HK JDW NO:
668-X9429YV14-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9429YV14-2.7
Description:
X9429 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9429YV14-2.7 Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.The way to mount is Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.The flow can be limited by 2.5kOhm.The X9429 family contains pentometer.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9429YV14-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9429YV14-2.7 Applications
  • Industrial control
  • Audio level control
  • Sensor auto referencing circuits
  • DAC
  • Voltage control
  • Automatic gain control
  • Power supply
  • Used as variable resistor
  • Speakers
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
X9429YV14-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9429
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C