  • X9438WV24-2.7
X9438WV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9438WV24-2.7
HK JDW NO:
391-X9438WV24-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
X9438WV24-2.7 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.64 taps protect this pentometer against overcurrent.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.For its performance, it uses 3V.On the digi devices, you can see the 24 pins.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Stability is ensured by the maximum 70°C.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.
X9438WV24-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9438WV24-2.7 Applications
  • Programmable I to V converter
  • Automatic gain control
  • Programmable power supplies
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable low pass filter
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable gain amplifiers
  • LEDs
  • Brightness of monitors
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9438WV24-2.7
  • Package / Case
    TSSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Interface
    I2C
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm