  • X9440WV24I
X9440WV24I
advertisement
Manufacturer No:
X9440WV24I
HK JDW NO:
391-X9440WV24I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9440WV24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9440WV24I Overview
It is contained in TSSOP pacakge.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The number of positions is 64.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.On the digi devices, you can see the 24 pins.A flow limit of 10kOhm can be applied.There is a possibility of delivering voltage at 5V.It is best to have the maximum setting 85°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be maintained at 2MHz frequencies.
X9440WV24I Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9440WV24I Applications
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio level control
  • Power meter
  • Communication device
  • Matching Linear Impedance
  • DC/DC conversion circuit
  • Voltage control
  • Programmable I to V converter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9440WV24I
  • Package / Case
    TSSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm