  • X9455UV24-2.7
X9455UV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9455UV24-2.7
HK JDW NO:
391-X9455UV24-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Pin Digital PotentiometersSerial
Purchasing and Inquiry
X9455UV24-2.7 Overview
A package containing TSSOP files contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic is secured using this package Bulk.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.24 pins can be seen in The digi devices.The flow can be limited by 50kOhm.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.
X9455UV24-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9455UV24-2.7 Applications
  • Speakers
  • Wheatstone bridges
  • Low power system
  • Gas detection circuit
  • Adjustable gain amplifiers
  • Communication device
  • Programmable low pass filter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Programmable I to V converter
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9455UV24-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz