  • X95820UV14I-2.7
X95820UV14I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X95820UV14I-2.7
HK JDW NO:
668-X95820UV14I-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X95820UV14I-2.7
Description:
14 Terminations3.3V X95820 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X95820UV14I-2.7 Overview
It is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.256 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3.3V.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.Limiting the flow with 50kOhm is possible.The X95820 family includes pentometer.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X95820UV14I-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X95820UV14I-2.7 Applications
  • Noise-free volume controller
  • Automotive electronics
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjust VCOM settings
  • Programmable low pass filter
  • Modern office equipment
  • Used as voltage divider
  • DAC
  • Power meter
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X95820UV14I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    X95820
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±45ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm