  • X9C102SIZT1
X9C102SIZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C102SIZT1
HK JDW NO:
668-X9C102SIZT1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C102SIZT1
Description:
8 Terminations5V 8 Pin X9C102 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C102SIZT1 Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.The pentometer consists of 100 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 1000Ohm as shown.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices has 8 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.Limiting the flow with 1kOhm is possible.Pentometer belongs to the family X9C102.
X9C102SIZT1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C102SIZT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C102SIZT1 Digital Potentiometers applications.
  • Refrigerator
  • Brightness of monitors
  • Motor control
  • Gas detection circuit
  • Joysticks
  • Automated caliberation
  • Medical equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as voltage divider
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9C102SIZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C102
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±600ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm