  • X9C103SI
X9C103SI
advertisement
Manufacturer No:
X9C103SI
HK JDW NO:
391-X9C103SI
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C103SI
Description:
8 Terminations5V 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9C103SI Overview
There are SOIC packages in this package.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Bulk package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.The number of positions is 100.There are 8 terminations on this digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.8 pins can be seen in The digi devices.Flow can be restricted using 10kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.There is a voltage delivery capability of 5V.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 4.5V can be used.
X9C103SI Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9C103SI Applications
  • Programmable computer
  • Contrast control of monitors
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable power supplies
  • Gas detection circuit
  • Automotive electronics
  • Industrial control
  • Automatic gain control
  • Calibration instrumentation
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9C103SI
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C103SI.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Power Rating
    10mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Width
    3.9mm