  • X9C103ST1
X9C103ST1
advertisement
Manufacturer No:
X9C103ST1
HK JDW NO:
391-X9C103ST1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C103ST1
Description:
8 Terminations5V 8 Pin Digital Potentiometers100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C103ST1 Overview
There are SOIC packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer embeds 1 circuits.There are 100 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Positions are 100.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.Powered by 5V, it delivers its performance.On the digi devices, you can see the 8 pins.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.The mount is Surface Mount.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY
X9C103ST1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9C103ST1 Applications
  • Healthcare Products
  • Programmable I to V converter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Brightness of monitors
  • Matching Linear Impedance
  • Optic fiber network
  • Household appliances
  • Voltage control
  • Contrast control of monitors
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9C103ST1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C103ST1.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Control Interface
    INCREMENT/DECREMENT
  • Length
    4.89mm
  • Width
    3.9mm