  • X9C104PI
X9C104PI
advertisement
Manufacturer No:
X9C104PI
HK JDW NO:
391-X9C104PI
Package:
DIP
Datasheet:
X9C104PI
Description:
8 Terminations5V 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C104PI Overview
The package contains DIP files.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.This pentometer is protected from overcurrent by 100 taps.Pentometer consists of 100 positions.The terminations are set at 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices shows pins 8.Limiting the flow with 100kOhm is possible.The mount is Through Hole.There is a possibility of delivering voltage at 5V.Stability is ensured by the maximum 85°C.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORY
X9C104PI Features
Available in DIP package
1 Circuits
X9C104PI Applications
  • Gas detection circuit
  • Voltage resistance conversion
  • Motor control
  • DAC
  • Stereo
  • Industrial control circuits
  • Adjustable gain amplifiers
  • Speakers
  • LEDs
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9C104PI
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C104PI.
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Power Rating
    10mW
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Height Seated (Max)
    4.32mm
  • Width
    7.62mm