  • X9C104SIZ
X9C104SIZ
advertisement
Manufacturer No:
X9C104SIZ
HK JDW NO:
391-X9C104SIZ
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C104SIZ
Description:
8 Terminations5V Digital Potentiometers100 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9C104SIZ Overview
It is contained in SOIC pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.Pentometer consists of 100 positions.8 terminations are designed in digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.For its performance, it uses 5V.It is possible to limit the flow with 100kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.85°C ensures stable operation.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.It can work with the minimum supply voltage of 4.5V.
X9C104SIZ Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
X9C104SIZ Applications
  • Industrial control circuits
  • Audio Volume control
  • Calibration instrumentation
  • Communication device
  • Power meter
  • Medical equipment
  • Programmable I to V converter
  • Matching Linear Impedance
  • Testing equipment
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
X9C104SIZ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C104SIZ.
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Control Interface
    INCREMENT/DECREMENT
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm