XC7Z035-1FFG900I
XC7Z035-1FFG900I
903-XC7Z035-1FFG900I
900-BBGA, FCBGA
900 Terminations-40°C~100°C TJ 900 Pin System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
In Stock : 185
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).Its package is 900-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series Zynq?-7000.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.It is important to note that this SoC security combines Kintex?-7 FPGA, 275K Logic Cells.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 130 I/Os.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1V.In total, there are 900 terminations, which makes system on a chip possible.The wireless SoC works at a frequency of 667MHz.In order to operate the SoC meaning, it must be based on the core architecture of ARM.In this computer SoC, there are 900 pins.