  • ZXMP10A18KTC
ZXMP10A18KTC
advertisement
Manufacturer No:
ZXMP10A18KTC
HK JDW NO:
233-ZXMP10A18KTC
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ZXMP10A18KTC
Description:
MOSFET P-CH 100V 3.8A DPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZXMP10A18KTC
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    3.949996g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150mOhm
  • Additional Feature
    LOW THRESHOLD
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    2.17W Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    4.3W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    4.9 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    150m Ω @ 2.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1055pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.8A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    26.9nC @ 10V
  • Rise Time
    6.8ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    17.9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    33.9 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    5.9A
  • Threshold Voltage
    -4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    -100V
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm