  • 100LSQ27000MEFC64X99
100LSQ27000MEFC64X99
advertisement
Manufacturer No:
100LSQ27000MEFC64X99
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100LSQ27000MEFC64X99
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
LSQ 27000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11A 2.520Dia 64.00mm -40°C~85°C Polar 28.194mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
100LSQ27000MEFC64X99
    Select All
  • Series
    LSQ
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    2.520Dia 64.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    27000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    28.194mm
  • Lead Spacing
    1.110 28.20mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    11A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.1A @ 10kHz
  • Diameter
    64mm
  • Height
    99mm
  • Height Seated (Max)
    4.016 102.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C