  • 100MXC2700MEFC30X40
100MXC2700MEFC30X40
advertisement
Manufacturer No:
100MXC2700MEFC30X40
HK JDW NO:
683-100MXC2700MEFC30X40
Description:
MXC 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
100MXC2700MEFC30X40
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2700μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.89A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3235A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm